fbpx

נדל"ן במנצ'סטר

השקעות נדל"ן באחת מ-7 הערים המאוכלסות באנגליה

השקעות נדלן במנצ'סטר 

מנצ'סטר ידועה כמרכזה הכלכלי התעסוקתי והתרבותי השני של הממלכה הבריטית אחרי לונדון הבירה. במטרופולין מנצ'סטר חיים כשלושה מיליון אנשים. ובכל שנה מתגברת ההגירה החיובית לעיר, המספקת אלטרנטיבת מגורים זולה לבירה הבריטית. 

גם גופים מסחריים וחברות כמו רשת הבי בי סי לדוגמא שהעבירו שבעת אלפים עובדים לעיר, מובילים למסקנה החד משמעית כי מנצ'סטר היא העיר המתפתחת ביותר בבריטניה כיום מבחינה נדל"נית.

בנוסף לכך, מקימים היום הבריטים קו רכבת מהיר אשר יקצר את הנסיעה ללונדון לזמן של שבעים דקות, שהוא מהיר יותר מנסיעה מחיפה לתל אביב בשעות הבוקר.

עובדה נוספת  וחשובה היא כי שלושת האוניברסיטאות הנמצאות במנצ'סטר גדלות במהירות בכל שנה, הן במספר הסטודנטים והן במספר מבני הלימוד החדשים הנבנים עבורם.

גם הגידול המאסיבי בשוק התעסוקה משאיר רבים מבוגרי האוניברסיטאות לעבור ולגור בעיר ונתון זה בלבד מגדיל משמעותית את הביקוש לדירות קטנות לשכירות.

מהם סוגי שוק הנדל"ן במנצ'סטר ?

שוק הנדלן במנצ'סטר מורכב מארבעה סוגים של נכסים:

1 בתים ודירות להשכרה לסטודנטים הלומדים במנצ'סטר, כמאה ועשרים אלף. וגם ללומדים  בליברפול ובשפילד הסמוכות, המונים גם הם כמאה ושלושים אלף. אלה כוללים יחידות דיור לסטודנטים חדשות בבנייה ויחידות דיור קיימות בבנייני מעונות לסטודנטים.

  1. בתים למשפחות מעמד העובדים, אשר אין ביכולתם לרכוש דירות מגורים קלאסיות, מהווים אף הם שוק יציב ביותר של שכירויות.
  2. דירות חדשות קטנות להשכרה לזוגות אקדמאים עובדים. אלו מניבות גם תשואה גבוה משכירות וגם מעליית ערך הנכס, לאור הביקוש לשכירויות שנמצא בצמיחה גבוהה.
  3. בתים בני שנים שלושה חדרי שינה המיועדים להשכרה לאוכלוסיות חלשות הנתמכות בקצבת מדינה ונמצאים בשכונות פחות טובות. אלה מניבים תשואה גבוה ביותר של עשרה עד שנים עשר אחוזים מהשכרה.
 

 

היכן ניתן לרכוש בתים ודירות להשקעה במנצ'סטר ?

כל מי שמסתובב בעיר מנצ'סטר ומרים עינייו מעלה, יבחין מיד במאות מנופים המעידים על הפעילות הענפה והנמרצת של ענף הבנייה בעיר. ניתן לראות היום בעיר בניית בנייני דירות חדשים באזורי התעסוקה החדשים בעיר, וכן בניית מגורי סטודנטים חדשים בקרבת האוניברסיטאות. בחמש עשרה השנים האחרונות התחולל שינוי בתפיסת המגורים העירונית והיום צעירים רבים ואף סטודנטים מעדיפים לגור בדירות על פני בתים. אלו הם רק שני סוגים של השקעות נדלן מומלצות בעיר המתפתחת בקצב מואץ.

 

האם כדאי לרכוש דירה על הנייר ?

היום כדאי לשקול ולרכוש במנצ'סטר דירה חדשה על הנייר . זוהי השקעה נדלנ"ית כדאית הודות לעובדה כי רוב הצעירים העובדים בעיר מעדיפים לגור בדירות מושכרות באזורי התעסוקה ולחסוך את הנסיעה לעבודה בבוקר. 

הצעירים של היום יעדיפו לשלם שכירות גבוה יותר ולגור בדירה חדשה בבניין מודרני וחדש. לכן רכישת דירה על הנייר כדאית מאחר והזמן שעובר מחתימת ההסכם לרכישת הדירה ועד לקבלת המפתח הוא כשנתיים אשר בהם ערך הדירה כבר עולה בעשרה אחוזים לפחות.

בנוסף לכך, לאור ההבדלים בין ההיצע לביקוש האדיר, עולים ומתייקרים דמי השכירות במנצ'סטר בכל שנה בכשלושה עד ארבעה אחוזים.

עוד נתון חשוב הוא כי קיימת תוכנית ממשלתית חדשה לפיתוח הערים הנמצאות צפונית ללונדון הנקראת : Northern powerhouse scheme תוכנית זו תוביל על פי התחזיות לעליות מחירים בערך הנכסים בכל שנה בכחמישה אחוזים

 

אילו מחירים ואילו תשואות מספק שוק הנדל"ן במנצ'סטר ?

כאמור שוק השקעות הנדל"ן במנצ'סטר נמצא בהתפתחות מטאורית וכיום הוא אטרקטיבי במיוחד למשקיעים ישראלים המקבלים הטבות מס מהממשלה למשקיעים זרים וגם נמצאים פיזית במרחק קצר של חמש שעות טיסה מהנכס ויכולים לקפוץ לבדוק ולראות אותו במו עיניהם.

עם זאת, כדאי ומומלץ לשקול להתייעץ עם יועץ נדל"ן בריטי. מומחה המתמצה בשוק הנדל"ן האנגלי ובהיסטוריה שלו. 

איש מקצוע כזה, הינו בעל וותק וניסיון בשוק הנדל"ן, ויוכל לספק לכם מידע חשוב חיוני ומקיף לגבי הנכס לרכישה. תוכלו לקבל מידע אודות השכונה בה נמצא הנכס, האוכלוסיה המתגוררת באזור, וכן פרטים נוספים לגבי הנכס שתוכלו לקחת בחשבון ושיעזרו לכם לגבש החלטה נבונה עבור ההשקעה הנדלנית הנכונה עבורכם.

המחירים של נכסים להשקעה בעיר מנצ'סטר נעים מנכסים הנמצאים באזורים המרוחקים יותר של העיר, שמחירם כ- 250000 ₪  עבור קוטג' דו קומתי בבנייה טורית. ששטחו 60 מ"ר והוא כולל סלון ושני חדרי שינה.

 ועד למחיר של כ-900000 ₪ עבור דירת שלושה חדרים מודרנית וחדשה, מאובזרת קומפלט הנמצאת ב – MEDIA CITY שהוא אזור התעסוקה החדש בעיר. 

ניתן לרכוש גם בית צמוד קרקע המיועד להשכרה למשפחות ממעמד הביניים שיעלה כ- 400000 ₪ בכפוף למצבו לגודלו ולמיקומו.

בנוסף ניתן לרכוש במיקום מעולה, דירה חדשה בת 2 חדרים ,בקנייה על הנייר שתעלה כ800000 ₪. דירה זו צפוייה לעליית ערך של כ-5 אחוזים בשנה והינה הנכס המבוקש ביותר על ידי צעירים עובדים .

התשואה הצפוייה מהשכרתן של דירות אלו עומדת על שישה וגם שבעה אחוזים ברוטו בכל שנה. כאמור זהו שוק יציב ביותר המתאים מאוד למשקיעים סולידיים. 

בליברפול  העיר השכנה, לשם השוואה , תעלה דירת שני חדרים חדשה כחצי מיליון ₪. וגם בערים הנוספות בסביבה לידס ושפילד מחירי הנדלן עדיין זולים יותר יחסית למנצ'סטר.

באנגליה שלא כמו בארהב, עלויות מיסי הארנונה הן על השוכר ולא על המשכיר. שעלותם מסתכמת בכאחד אחוז בשנה, משווי הנכס.

 

האם כדאי לשקול השקעה בדיור מוגן ?

עוד אפיק השקעה מעולה שהיום ניתן לראות אותו בעלייה מתמדת ובביקושים גבוהים ביותר הוא השקעה בענף הדיור המוגן. לאור תוחלת החיים הגבוהה היום, העומדת על כשמונים ועד תשעים שנה בקלות. גדלה אוכלוסיית הקשישים באי הבריטי וזוהי גם אוכלוסייה עשירה המעוניינת לעבור לגור בדיור מוגן כבר בגילאי השישים והשבעים ולהזדקן בנוחות.

 לאור שינוי במדיניות הממשלה, הופסק סבסוד המוסדות המספקים דיור לגיל השלישי בשנת 2008 . שינוי זה במדיניות הממשלה חל, מאחר ונוצר עומס כלכלי שהביא לגרעון של כחמישה עשר מיליארד פאונד בשנה למדינה. עקב כך ירדו כחמישים אחוזים ממצבת הדיור לגיל השלישי והביקוש רק ממשיך וגדל.

את התשובה נתן המגזר הפרטי שהפך את שוק הדיור המוגן לענף בצמיחה מטאורית ולאפיק השקעה נדל"ני פופולארי ביותר עבור משקיעים זרים.

היות והמודל העסקי של היזמים הבריטים מבטיח להם הכנסה גבוהה ביותר מהשכרתן של יחידות הדיור לאוכלוסייה עשירה המהווה את דיירי הגיל השלישי, הם מתחייבים לתשואה גבוהה למשקיעים. זוהי תשואה הגבוהה יותר ביחס לתשואה אחרת ממוצעת בעת השקעה אפיקי נדלן אחרים

ההשקעה בבתי אבות, וגם בפרויקטים איכותיים של דיור מוגן, מניבה תשואה שנתית גבוה שלעתים מגיעה למעל עשרה אחוזים, וכן השקעה בטוחה מבחינת עליית ערכו של הנכס לאורך זמן.

בחוות דעת שפורסמה לאחרונה על ידי מומחים לגבי השקעה בדיור מוגן בממלכה הבריטית, הודגשו שני יתרונות גדולים, זוהי השקעה הניתנת לביצוע גם עם הון עצמי נמוך יחסית וכן זוהי השקעה הנדלנ"ית עם התשואה הגבוהה ביותר שניתן להשיג היום באי הבריטי. 

השקעה חכמה היא היכולת לזהות הזדמנויות בזמן הנכון, וללא ספק, לאור עזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי זהו הזמן להשקעות נדלן באנגליה